FAIL (the browser should render some flash content, not this).
TvKruszwica

Nawigacja
PORTAL

RSS
  -RSS

PANORAMA

OGŁOSZENIA

URZĘDY

SŁ.PUBLICZNE

SZKOŁY

PRZEDSZKOLA

KOŚCIOŁY

SPORT

KULTURA

PLAN MIASTA

ORGANIZACJE

Reklama

GOPLANIE

Radio

Greenpeace

Społeczeństwo Informacyjne

WOSP

KOHR

Multikulti

Katyń

TELEFON ALARMOWY 24/H

Ostatnie Artykuły
p.Ryszardowi -...
Camera obscur...
Do sztambucha Hu...
MARZENIA O POWROCIE ...
Metafizyczne zwidy
Forum

Wątki na Forum
Najnowsze Tematy
Poszukuję numizmatyk...
Śmieci
Informatyka
Sprzedam wózek dla l...
WODOMIERZ - AKTUALNE...
Najciekawsze Tematy
Wiedzieć więcej [64]
WODOMIERZ - AKTUA... [49]
Jak oceniam pracę... [38]
Porządek w Kruszw... [29]
Czworonogi w mieście [27]
Użytkowników Online
Gości Online: 7
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 1,334
Nieaktywowany Użytkownik: 1
Najnowszy Użytkownik: ~cpc
WODOMIERZ

Losowa Fotka
Przyroda
Przyroda
PAWCIO
Licznik odwiedzin


Wiersze zakwitają pieśnią
W piątek, 18 listopada wczesnym wieczorem, w urokliwej kawiarence „Pod Malwami” w Kruszwicy stała się rzecz niezwykła. Otóż, podczas spotkania literackiego pn. „OdCzuwanie - słowa i dźwięki” wiersze zakwitły pieśnią. Niezwykła też była dla tego wydarzenia okazja – jubileuszowa promocja almanachów poetyckich, stanowiących pokłosie konkursów poetyckich, organizowanych w ramach Ogólnopolskich Literackich Spotkań Pokoleń, które każdej jesieni, od 19-tu już lat, odbywają się w pałacu w Kobylnikach. Almanachy poetyckie od pięciu lat są stałym elementem OLSP. Pierwszy z nich „Kujawskie czakramy” z 2007 roku był niejako prekursorem cyklu, chociaż nie powstał z wierszy wyłonionych drogą konkursową. Był to selektywny zbiór poezji zarówno autorstwa laureatów i co wybitniejszych uczestników poprzednich Spotkań jak i tych, co z ziemi kujawskiej i samej Kruszwicy się wywodzą. Następne almanachy, będące już wyłącznie pokłosiem konkursów poetyckich kwalifikujących do udziału w OLSP, powstawały kolejno w latach:
2008 - „Echa z wody”
2009 - „Ślady dotyku”
2010 - „Z ziemi przychylnej”
2011 - „Tu zakwitają wiersze”
Tytuły poszczególnych almanachów nie są przypadkowe, a każdy z nich obrazuje coś innego. Pierwszy podkreśla siłę i szczególną moc tej ziemi, kolejny czaruje magią Gopła i nadgoplańskiej ziemi, następny nawiązuje do tajemnic i niezwykłości legendarnych dziejów miasta i okolic, kolejny odwołuje się do egzystencji ludzi Kujaw i wreszcie ostatni do piękna ziemi, gdzie wiersze kwiatami zakwitają. Nie od dziś bowiem wiadomo, że walory tej ziemi stanowią siłę sprawczą dla twórczości literackiej, co potwierdzają zrodzone na jej motywach dzieła wielu wielkich pisarzy i poetów m.in. Juliusza Słowackiego, Jana Kasprowicza, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Stanisława Przybyszewskiego. Promocyjne spotkanie w literackiej kawiarence, gdzie nawet ściany kwitną malwami, to uczta niebywała. Uczta niezwykłych doznań poetyckich zwielokrotnionych śpiewem i muzyką.
Wybrane z almanachów poetyckich wiersze śpiewała artystka z Zielonej Góry (korzeniami związana z Kujawami i Pałukami) Alina Konwińska o artystycznym pseudonimie „AlinK.Sarit” wspaniała pieśniarka i kompozytorka o międzynarodowej sławie, używająca nietypowych metod komponowania, bazując na nagraniach głosu, improwizowanych pieśniach intuicyjnych, dźwiękach naturalnych m.in. wody, kamieni, zwierząt, szeptu etc. Gra na gitarze i saksofonie, a w swojej muzycznej twórczości wykorzystuje również misy tybetańskie, drumle, dzwonki, gongi.
Od wielu lat obok projektów improwizowanych komponuje muzykę i interpretuje poezję poetów współczesnych, tworzy muzykę teatralną i filmową. Grającej na gitarze pieśniarce towarzyszył na instrumencie klawiszowym Andrzej Rejman – kompozytor, autor piosenek, twórca ilustracji muzycznej filmów i reportaży telewizyjnych specjalizujący się w muzyce z pogranicza gatunków. Współtwórca wielu piosenek do tekstów poetów współczesnych m.in. Agnieszki Osieckiej, Małgorzaty Maliszewskiej, Jana Wołka, Stanisława Klawe, Leopolda Staffa, z czego większość to piosenki liryczne. Pisząc ten tekst, wciąż jeszcze wracam do emocji jakich doznałam słuchając niezwykłych interpretacji naszych wierszy. Wciąż jeszcze słyszę te niesamowicie brzmiące dźwięki obrazujące i podkreślające potęgę słowa.
Czuję się też wyróżniona i dumna – byłam tam i były tam moje wiersze.
Wiersze poetów, z wielu różnych miast rozproszonych na całej polskiej ziemi, w kawiarni „Pod Malwami” zaśpiewały jednym głosem. Liczne miasta, z którymi związani są poeci m.in. Bydgoszcz. Inowrocław, Warszawa, Kruszwica, Barcin, Ciechanów, Kowal, Mogilno, Turek, Solec Kuj., Poznań tu, pod Mysią Wieżą stały się jednym – stały się miastem rozśpiewanych wierszy. Aby jednak tak się stało, musi znaleźć się ktoś, kto taką imprezę wymyśli i kto zamysł ten zrealizuje. Sadzę, iż nie ma w Kruszwicy osoby, która bez większego zastanowienia nie wskaże, kto ma tu monopol na takie działania. Osobiście, szczerze podziwiając , kłaniam się przed osobą, która jest pomysłodawcą i duszą spotkań literackich „Pod Malwami”. Kłaniam się Tobie Magdo! Magdalena Jagiełłowicz, poetka i kreatorka życia kulturalnego w naszym mieście, bezinteresownie przekazuje swoją energię i ogromną ilość własnego czasu (i nie tylko) na organizację cyklicznych spotkań literackich, także na zorganizowanie nam tak wspaniałej, jak piątkowa, uczty. W tym miejscu trochę osobiście. Jakiś czas temu sprawiłaś Magdo, że moje wiersze „wypełzły” z przysłowiowej szuflady, by zawędrować prosto do „Kujawskich czakramów” i za to, z serca dziękuję. Magda Jagiełłowicz należy do tych ludzi, których szczególnie cenię, do ludzi, którym „ chce się chcieć”. Chapeau bas , Magdo! Żadna impreza kulturalna, choćby najstaranniej przygotowana, nie może odbyć się bez gości i aktywnych uczestników. W piątkowym „śpiewaniu wierszy” uczestniczyli goście w każdym niemal wieku i reprezentujący spory wachlarz zawodowych profesji. Gościliśmy też osoby spoza Kruszwicy, a to świadczy o tym, że spotkania literackie z imprezy lokalnej, przekształciły się w imprezę ponad lokalną. Wśród gości byli poeci z różnych miast, włodarze i przedstawiciele władz Barcina i Pakości i oczywiście byli nasi – burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak i jego zastępca Mikołaj Bogdanowicz, którzy tak hojnie tę imprezę wspierają. Spotkanie zaszczyciły swoją obecnością Krystyna Wulert – wspaniała poetka i wspaniały człowiek, z almanachami związana organizacyjnie oraz niezastąpiona redaktorka naszych almanachów Elżbieta Nowosielska – poetka z wyższej półki, której wiersze emanują szczególnym ciepłem i finezją słowa. W dobie niemal totalnej komercjalizacji, kiedy liczy się głównie „kasa” i często bezpardonowe dążenie do osiągnięcia sukcesów zawodowych, widok wypełnionej, a raczej przepełnionej kawiarenki literackiej, wręcz zdumiewa.
Zdumiewa i cieszy, bo z wszystkiego co znam, tylko miłość i poezja są wieczne. Jedno jest ponad czas i przestrzeń, ponad zawiłość naszych dróg, a drugie jest ucieleśnieniem słowa. To niezwykłe wydarzenie kulturalne, jakie miało miejsce w kawiarence „Pod Malwami”, zdaje się w pełni potwierdzać znaną od wieków maksymę – „nie samym chlebem człowiek żyje”.


Teresa Brauer

FOTORELACJAfot.Paweł Wiśniewski

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
GREENPEACE

Poezja piórem internautów pisana
p.Ryszardowi - pro memoriam
Nie wiem, czyś ty wiatr swobodny, czy tylko listopad mokry i chłodny.
Camera obscura, Dziadów część wtóra
Chciałem, aby w krzywym zwierciadle satyry niektórzy kandydaci na burmistrza zobaczyli siebie, a przy tym trochę prawdy o sobie. Ona zawsze dostrzeże to, co ktoś chciałby pominąć.
Do sztambucha Huckowi
Chociaż literackich talentów brak, ale ma ten polityczny smak.
MARZENIA O POWROCIE . . .
Gdy wybory się zbliżają, rajcy do gardłem sobie hycają.
Metafizyczne zwidy
Ten wiersz najlepiej czytać późną wieczorową porą.
Pieta
Wszystkich czytelników poezji, z okazji Świąt Wielkiej Nocy pozdrawiam i życzę wiosennego słońca.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Kalendarz
Maj 2015
Nd Pn Wt Śr Cz Pt Sb
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Kursy Walut
Kursy walut w MyBank.pl
Notowanie z 2015-05-04
Kursy walut strzałka 0.93%
3,6320
Kursy walut strzałka 0.32%
4,0465
Kursy walut strzałka 0.83%
3,8756
Kursy walut strzałka 1.08%
5,5024
Newsletter
Dla Użytkowników
Najaktywniejsi
Na miejscu 1 jest:
~Jan z Daleka
Brak Avatara height=

Punktacja:
Ogólne: 63
Bonusy: 0
Kary: 0

2) ~Optymista1 (52 pkt.)
3) ~Mark88 (48 pkt.)
4) ~larion (36 pkt.)
5) ~qwert (31 pkt.)
6) ~szymanek666 (28 pkt.)

Wyniki Lotto